Jak wybrać fotografa ślubnego? 7 Prostych kroków - od wyboru do podpisania umowy

Znalezienie fotografa to trudne zadanie, ale co zrobić gdy już go znajdziesz? A co jeśli znaleźliście ich więcej niż jednego? Jak wybrać fotografa ślubnego? W tym poście opowiem wam o tym na co zwrócić uwagę oglądając zdjęcia w portfolio. Dowiesz się jak sprytnie zawęzić listę 30 fotografów do garstki tych najlepszych oraz jak jak wybrać tego jedynego.

1. Jak wybrać fotografa ślubnego?

Wybierz fotografów, których zdjęcia Ci się podobają. Gdzie ich znaleźć? O tym nagrałem poprzedni film, więc jeśli nie wiesz, to oglądnij poradnik: Gdzie znaleźć dobrego fotografa ślubnego? Oto 7 sposobów dzięki, którym na pewno go znajdziesz! Przyłóż się do tego porządnie. Zapisz sobie ich adresy stron internetowych w dokumencie który dla Ciebie przygotowałem. Zrób listę kilkunastu lub więcej fotografów. Daj sobie z jeden, dwa dni przerwy.

2. Porównywanie

Oglądając zdjęcia na stronie internetowej czy w social media musisz coś poczuć. Jeżeli zdjęcia, które oglądasz nie wzbudzą w Tobie emocji to nie ma sensu, żebyście decydowali się na tego fotografa. Nie ma nawet sensu, żebyście dodawali go do listy. Same ładne zdjęcia to nie wszystko. Dobre zdjęcia muszą wywołać w Tobie jakieś emocje. Czy uśmiechałaś się często oglądając, którąś galerię? Czy myślałaś sobie “ale to jest przepiękne”?

Nie musisz się przejmować, że Twoja najlepsza koleżanka była niesamowicie zadowolona, podczas gdy Tobie zdjęcia się nie podobają lub oglądasz je bez emocji jakby to była gazetka z warzywami ze spożywczaka.

Wróćcie do sporządzonej wcześniej listy i ponownie przeglądnijcie wszystkie strony internetowe i porównajcie między sobą, styl w jakim zrobione są zdjęcia, czy w portfolio są jakieś zdjęcia, które wam się nie podobają? Czy wszystkie zdjęcia są wykonane w podobnym stylu? Czy część z nich ma przejaskrawione kolory, a druga pęknie pastelowe? Czy wszystko się zgrywa? Czy fotograf ma jakieś przewagi nad innymi? Zapiszcie je. Powtarzajcie proces aż zostanie wam około 10 najlepszych. Znów zapiszcie ich na liście.

3. Sortowanie

Dajcie sobie znów parę dni przerwy i ponownie przeglądnijcie zdjęcia, tym razem posortujcie tych fotografów wg tego który ma najwięcej zdjęć, które absolutnie skradły wasze serca.

4. Pierwszy kontakt

Zobaczcie czy do siebie pasujecie. Napiszcie do wszystkich fotografów i zapytajcie o dostępność oraz ofertę i ceny. Jeśli możesz zadzwonić lub umówić się na chwilę na Skype to świetnie. Który z tych fotografów ma wolny termin? Czy brzmiał sympatycznie? Czy był profesjonalny? Czy miałaś jakieś zastrzeżenia? Czy odpowiadał nie jasno? Czy coś kręcił lub zachowywał się jakby miał nieuczciwe zamiary? Czy ma ciekawą ofertę? Czy coś go wyróżnia na tle reszty? Zdaj się na swój instynkt. Odnotuj wszystko na liście. Pamiętajcie, że sam stosunek ceny do ilości zdjęć czy ilość lat w branży tak na prawdę o niczym nie świadczą.

Najlepiej spędza się czas z ludźmi, którzy są sympatyczni i z którymi można się dogadać. Nie chciałabyś przecież podpisać z umowy z kimś niemiłym jak ta wredna pani ze spożywczaka. (urywek Misia czy jakoś tak, ze szmatą i temu panu nie sprzedajemy lub urywek z przekłuwaniem prezerwatyw). Zwłaszcza, że będziecie wspólnie spędzać ten najważniejszy dzień.

5. Ostateczna decyzja

Przeglądnijcie wspólnie listę, przeczytajcie komentarze, oglądnijcie jeszcze raz zdjęcia. Przetasujcie jeszcze raz listę i łapcie za telefon.

6. Drugi kontakt

Pora na ciężkie pytania. Wybierz fotografa, który zrobił na was najlepsze wrażenie i umówcie się na Skype lub w kawiarni.

Podczas tej krótkiej rozmowy nie tylko Wy będziecie mieli pytania. Fotograf na pewno będzie chciał się dowiedzieć jak się poznaliście, jakie macie plany ślubne, co lubicie, po to aby zapewnić wam najlepiej dopasowaną ofertę (a przynajmniej jak tak robię). Wy też będziecie mogli zapytać o to co was interesuję. Zresztą o zadawaniu pytań będzie poświęcony osobny film, tutaj podam tylko parę przykładowych pytań.

Jeśli masz jakieś jego ulubione zdjęcie, zapytaj o nie. Może poznasz jakąś ciekawą historię z nim związaną… Spytaj fotografa czy robił już zdjęcia w miejscu gdzie planujesz ślub. Czy są rzeczy, których nie wolno tam robić? (Np. wchodzić do parku itd). Czy posiada legitymację fotografa ślubnego? Jeśli sala z parkietem do tańczenia nie posiada okien, zapytaj czy umie pracować z oświetleniem błyskowym.

7. Czas podpisywania umowy

Jeżeli miło wam się rozmawia i dowiedzieliście się wszystkiego czego chcecie, możecie śmiało podpisywać umowę. Jeżeli nie jesteście w 100% przekonani, może warto zamówić sesję narzeczeńską, albo umówić się na spotkanie z fotografem ślubnym z drugiego miejsca na liście? Tutaj nie mogę wam pomóc, gdyż każda sytuacja jest inna. Więcej o podpisywaniu umowy będzie w jednym z kolejnych odcinków poradnika.

Jak wybrać fotografa ślubnego? - Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki tej serii wpisów dowiesz się jak wybrać fotografa ślubnego. Pamiętaj, że to tylko jeden post i film z tej serii. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało napisz mi pytanie w komentarzu.

W kolejnych odcinkach dowiesz się: Jak odróżnić dobrego fotografa od złego? O co zapytać fotografa na spotkaniu? Oferta i negocjacja ceny: książki, albumy, nieobrobione zdjęcia, dodatki, sesje plenerowe. Co można robić ze zdjęciami, a czego nie? Jak się przygotować by świetnie wypaść na zdjęciach i wiele więcej.